Koncentratory tlenu dla seniorów – dlaczego to dobre rozwiązanie?
Wraz z wiekiem nasila się ryzyko wystąpienia różnorodnych dolegliwości. Te z nich, które związane są z układem oddechowym, mogą być dla osób starszych szczególnie niebezpieczne — pogarszają one ich standard życia, a na dodatek zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju innych chorób. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest stosowanie koncentratorów tlenu. Dlaczego seniorzy powinni rozważyć ich użycie?
Ile kosztuje domowy koncentrator tlenu dla seniora?
Wiele osób, słysząc o koncentratorze tlenu, myśli odruchowo o aparaturze stosowanej w placówkach medycznych. Urządzenia takie są niezwykle wydajne, jednak stosunkowo drogie. Na szczęście są one obecnie tylko jednym z elementów tego rynku — oprócz nich istnieje cały segment koncentratorów przeznaczonych do użytku domowego. Ich ceny można uznać za przystępne (najtańsze kosztują kilka tysięcy złotych). Na dodatek osoby, których nie stać na zakup takiego sprzętu, mogą go wynająć. Opis obowiązujących przy tym zasad znaleźć można na przykład na stronie, którą prowadzi wypożyczalnia koncentratorów tlenu PATRONUS, jeden z liderów tej branży. Ceny tego typu usług są na tyle niskie, że praktycznie każdy — niezależnie od osiąganych dochodów — jest w stanie na nie sobie pozwolić.
Koncentrator tlenu — jakie są zasady i efekty jego działania?
Koncentratory pobierają powietrze z otoczenia i absorbują zawarty w nim azot. W rezultacie powstaje mieszanina gazów, w której tlen stanowi zdecydowaną większość. Jej podanie może przyczynić się do znaczącej poprawy jakości życia osoby starszej, i to na kilku polach. Terapia taka:
- przynosi ulgę w oddychaniu,
- wspiera prawidłowe funkcjonowanie serca i układu krążenia,
- ułatwia zasypianie,
- poprawia koncentrację i pamięć,
- zwiększa poziom aktywności pacjenta.
Nowoczesne urządzenia tego typu są też całkowicie bezpieczne (o ile użytkownik stosuje się do kilku prostych zasad) i niezwykle wydajne.
Jaki typ koncentratora tlenu będzie najlepszy dla seniora?
Koncentratory tlenu można podzielić na stacjonarne i przenośne (mobilne). Aparaty z pierwszej grupy mają nieco większe rozmiary i zasilane są z sieci, dlatego też ich użycie możliwe jest jedynie w domu lub w placówce medycznej. Koncentratory przenośne są mniejsze i mogą być zaopatrywane w prąd przez niewielkie, wydajne ogniwa. Umożliwia to osobom, które z nich korzystają, wychodzenie z domu i udział w życiu społecznym.
Z reguły seniorom zaleca się stosowanie urządzeń pierwszego rodzaju (stacjonarnych) – mają one wyższą wydajność, efekty tlenoterapii, wykonywanej przy ich pomocy, są więc bardziej widoczne. Aparaty przenośne powinny być jednak ich uzupełnieniem w określonych sytuacjach — można je wypożyczyć na przykład wówczas, gdy starsza osoba musi odbyć dłuższą podróż.
Jak bezpiecznie używać koncentratora tlenu?
Użycie stacjonarnego koncentratora do tlenoterapii osób starszych wymaga przyłożenia szczególnej wagi do kwestii bezpieczeństwa. Do zasad, które powinny być bezwzględnie przestrzegane, należą:
- zakaz palenia tytoniu i używania otwartego ognia w bezpośrednim sąsiedztwie urządzenia;
- zachowanie odpowiedniego odstępu pomiędzy aparaturą a powierzchniami, które mogą blokować przepływ powietrza (na przykład ścianami);
- regularna kontrola sprawności sprzętu;
- zapewnienie zasilania na wypadek przerw w dostawie prądu (np. poprzez zakup UPS);
- wentylowanie pomieszczeń.
Dobrym pomysłem może być również pozyskanie awaryjnego źródła tlenu na wypadek dłuższej przerwy w dostawach prądu (może być nim np. aparat przenośny lub butla z tlenem).
Jakie akcesoria do koncentratora będą potrzebne?
Kupując lub wypożyczając koncentrator tlenu dla seniora, należy zadbać o odpowiedni osprzęt. Potrzebne będą:
- nawilżacz,
- maska lub wąsy tlenowe,
- skraplacz,
- przewody tlenowe.
Warto też pamiętać o regularnej wymianie filtrów oraz uzupełnianiu wody w nawilżaczu.
Tlenoterapia dla seniora — czy każdy może z niej korzystać?
Tlenoterapia to procedura medyczna, nie należy więc samodzielnie podejmować decyzji o jej rozpoczęciu ani też zmieniać zaleconych ustawień aparatury w jej trakcie (nawet gdy wydaje nam się, że przynosi to ulgę naszemu podopiecznemu). Trzeba również poinformować lekarza o wszelkich schorzeniach trapiących seniora — niektóre spośród nich mogą stanowić przeciwwskazania do użycia koncentratora tlenu. Dotyczy to na przykład:
- urazów płuc,
- padaczki,
- nieleczonej odmy płucnej.
Z koncentratorów nie powinny też korzystać osoby przyjmujące niektóre leki (mowa tu między innymi o doksorubicynie i bleomycynie).