W Twojej rodzinie występowały choroby nowotworowe? Poznaj czym są badania genetyczne nowotworów i sprawdź, czy masz się czego obawiać!

Wiele chorób nowotworowych udaje się dzisiaj skutecznie wyleczyć, niemniej taka diagnoza zawsze stanowi poważne zagrożenie dla życia pacjenta. Właśnie z tego względu tak ważna jest profilaktyka, a szczególnie ostrożne powinny być osoby z rodzinną historią nowotworów. Wykonując badania genetyczne można w porę zareagować na problemy zdrowotne.

Gdzie można zrobić badania genetyczne?

Do poradni genetycznej mogą się zgłosić zarówno osoby chore, jak i zdrowe. Celem takich badań jest wykrycie albo wykluczenie dziedzicznych predyspozycji do rozwoju choroby nowotworowej. U pacjentów z rozpoznanym nowotworem badania genetyczne pomagają w leczeniu, ponieważ na ich postawie łatwiej zdecydować o wyborze właściwej metody terapii. Podobnie jest u młodych osób, które zachorowały na raka i istnieje podejrzenie o dziedzicznej predyspozycji. Jeśli zaś chodzi o zdrowe osoby, to badania genetyczne zaleca się przede wszystkim wtedy, gdy w rodzinie występowały przypadki chorób nowotworowych.

Przeprowadzaniem testów genetycznych zajmują się wyspecjalizowane laboratoria, a na konsultację wyników można się umówić m.in. w Lecznicy Onkologicznej Onkolmed. Na wizytę u lekarza genetyka należy zabrać wszystkie aktualne wyniki badań laboratoryjnych, przyda się także szczegółowy wywiad rodzinny o przebytych chorobach nowotworowych, uwzględniający wiek pacjentów, rodzaj raka, stopień pokrewieństwa z pacjentem.

 

Na czym polegają badania genetyczne na raka?

U wielu pacjentów zmiany nowotworowe powstają spontanicznie, ale niektóre mutacje genetyczne są dziedziczone przez kolejne pokolenia. Dzięki badaniom genetycznym można wykryć ewentualne mutacje zwiększające ryzyko rozwoju nowotworu – najbardziej znane są mutacje w genach BRCA1 i BRCA2, które zwiększają ryzyko wystąpienia raka jajnika i piersi. W trakcie badań pobrany materiał genetyczny poddawany jest szczegółowej analizie, co pozwala wykryć zmiany w genach i chromosomach, i na tej podstawie specjalista może ocenić predyspozycje do zachowania na raka.

Co jednak ważne, badania genetyczne nie potwierdzają jednoznacznie, że nowotwór na pewno się rozwinie, oceniają tylko prawdopodobieństwo takiej choroby. Jeśli wynik potwierdzi obecność mutacji w genach, pacjent zyska motywację do częstszych badań profilaktycznych, więc kiedy rak faktycznie się pojawi, uda się go szybko rozpoznać i wdrożyć leczenie.

 

Źródło: https://www.zwrotnikraka.pl/badania-genetyczne-na-raka/

https://www.gov.pl/web/zdrowie/rodzinne-predyspozycje-do-nowotworow-zlosliwych–badania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 5 =